V torek, 27. 9. 2022, je od 18.15 do 19.30, v OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica, v organizaciji in izvedbi učencev OŠ dr. Ivana Borovnica, Občine Borovnica in HUD Karel Barjanski ter s sodelovanjem Glasbene šole Vrhnika in Tamburašev Borovnica potekala slovesna prireditev ob zaključku projekta “Tematski park in spominska pot Borovniškega viadukta”, preko LAS Barje z zaledjem sofinanciranega s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Za uvod so Tamburaši Borovnica zaigrali skladi “Bruniška koračnica” in “Vesela plesalka”, potem pa je voditeljica Zala Pirnat Turšič pozdravila ugledne goste, med katerimi so bili poslanca Državnega zbora Republike Slovenije g. Martin Premk in g. Bojan Čebela, direktorica Tehniškega muzeja Slovenije mag. Barbara Juršič, namestnik direktorja Slovenskih železnic – Infrastruktura d. o. o. g. Jošt Rotar, upokojeni direktor Železniškega muzeja Slovenskih železnic g. Mladen Bogić, direktorica Glasbene šole Vrhnika ga. Dominika Naveršnik in ravnatelj OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica g. Daniel Horvat ter ostale navzoče. Voditelj Krištof Svete pa je predstavil dejavnosti in rezultate projekta Tematski park in spominska pot Borovniškega viadukta.
Voditeljica je spomnila, da prav na ta dan mineva 195 let od prve vožnje vlaka, ki je 450 potnikov 27. 9. 1827 prepeljal iz Stocktona v Darlington ter v nadaljevanju poudarila velik razvojni pomen železnic in opomnila, da brez ponovnega razcveta železniškega prometa ne bo trajnostnega razvoja.
V svojem nagovoru je podžupan Peter Črnilogar, ki začasno opravlja funkcijo župana Občine Borovnica, navzoče prav tako spomnil na velik pomen železnice pri razvoju, tudi same Borovniške doline. Steber Borovniškega viadukta je simbol tako razvoja, ki ga je prinesla železnica kot tudi trpljenja zaradi smrti in uničenja, ki ga je prineslo bombardiranje viadukta med II. svetovno vojno. Ureditev tematskega parka in spominske poti je le prvi korak v prizadevanjih občine, da ne le ohrani steber viadukta in mu pridobi status kulturnega spomenika državnega pomena, temveč da celovito poskrbi za ohranjanje in predstavitev železniške in druge kulturne dediščine kot osnov za krepitev pripadnosti kraju in za razvoj turizma. Zahvalil se je tudi vsem sodelujočim v projektu ter donatorjem in sofinancerjem.
Recitaciji pesmi Franeta Milčinskega Ježka “Ko gre tvoja pot od tod” v izvedbi učenke Lare Kovač je sledil nastop harmonikarskega kvarteta Glasbene šole Vrhnika v zasedbi Nejc Malavašič, Šimen Rožmanec, Domen Mulej in Vid Bogataj (njihov mentor je Miha Plavčak), ki so občinstvo navdušili z resnično prav železniško zvenečo skladbo “Vlak” Dragoslave Petrović.
Voditeljica je na kratko predstavila sodelovanje Zgodovinske sekcije HUD Karel Barjanski in OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica pri izobraževanju učencev o pomenu (Južne) železnice in gradnje Borovniškega viadukta, ki je bilo zelo oteženo zaradi epidemije COVID 19. Pod mentorstvom učitelja likovnega pouka Darjana Geohellija so učenci izdelali glinene izdelke z motivi lokomotiv, železničarskih poklicev in orodij, pod mentorstvom učiteljice zgodovine Saše Bohorč pa tematske predstavitve na računalniških sličicah in plakatih. Pri slovenščini jih je učiteljica Katarina Fekonja seznanila tudi z novičarskimi in literarnimi zapisi iz zgodnjega obdobja železnic ter starim besednjakom tistega časa, so kmetje lokomotivo poimenovali kar “Luka-Matija”. Kratkim odlomkom tovrstnih besedil smo prisluhnili v interpretaciji učenke Lare Dobrovoljc.
Potem so Matic, Tijan, Grega, Emese, Meris, Manca, Nejc in Nik s pomočjo projekcije računalniških sličic občinstvu predstavili zakaj so se sploh gradile železnice, zakaj je bila zgrajena proga Dunaj – Trst, kaj je vplivalo na izbor njene trase ter zakaj jo je gradila država, kdo in kako so gradili Borovniški viadukt, kdo in zakaj ga je med II. svetovno vojno rušil in obnavljal, kako je pri tem trpelo prebivalstvo ter zakaj so po vojni raje zgradili novo progo kot pa obnovili viadukt.
Po recitaciji pesmi Aleksandra Skale “Vozi me vlak v daljave” v interpretaciji Anastazije Horvat Petrovčič smo prisluhnili še pesmi znane glasbene skupine Čuki »Ta vlak«, ki sta jo ob spremljavi Vida Sedeja zapela Nejc Kogovšek in Andreja Košir.
Sledila je podelitev potrdil o uspešno opravljenem usposabljanju za interpretativno vodenje po železniški dediščini v naši občini. Mag. Breda Podbrežnik Vukmir v imenu Zavoda Lokvanj in poslanec g. Bojan Čebela v imenu Občine Borovnica sta priznanja predala Sabini Leben, Špeli Jevnikar, Heleni Petrič in Ivani Drakulić, svojo odsotnost pa sta opravičila Slavi Košir in Matjaž Ocepek, ki bosta seveda tudi prejela potrdili.
Za konec pa smo slišali še mlado pianistko Alegro Kenig, ki je zaigrala skladbo W. Gillocka “Fontana v dežju” in Tamburaše Borovnica pod vodstvom Jožeta Zvera, ki je tudi priredil znano skladbo Lojzete Slaka “Čebelar”, s katero se je slovesnost uradno končala, sledilo pa je še neformalno sproščeno druženje ob dobri zakuski Gostilne Bistra.