HUD Karel Barjanski je na pobudo
Bojana Čebele leta 2012 ob sotočju Borovniščice in Ljubljanice 22. marca ob Svetovnem dnevu voda prvič organiziral prireditev "Moja reka praznuje". Gre za sodobnim časom prilagojeno obuditev starodavnih čaščenj voda, ki je postala že tradicionalna, saj je z izjemo leta 2020 in 2021, ko je njeno izvedbo preprečila pandemija obolelosti za virusom COVID-19, potekala vsako leto in vse bolj postaja osrednja tovrstna prireditev v porečju Ljubljanice.
Kot že vrsto leto je tudi letos potekala v prostorih
Tehniškega muzeja Slovenije v
Bistri, poleg muzeja, ki jo je spet prijazno gostil, pa so k njeni izvedbi tudi letos poleg
HUD Karel Barjanski največ prispevali
Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje,
Zveza kulturnih društev Vrhnika in
Slovensko društvo za zaščito voda.
22. marca 2024 se je ob 17.00 uri, v dvorani Nikola Tesla, v gradu Bistra, zbralo za pol stotinje občinstva, ki so uvodoma prisluhnili že tradicionalni zvočni kopeli avdio-umetnika Karla Vizka. Ta jih je očistila nakopičenih informacij in skrbi in poskrbela za dodatno duhovno dimezijo prostora, ki še izžareva energijo nekdanje kartuzije.
Voditeljica Sanja Rejc je s pesmijo Toneta Pavčka "Pesem o reki" dopolnila multi-medijski umetniški uvod, spomnila, da je bil dan pred tem globalno posvečen poeziji ter besedo predala direktorju JZ KP Ljubljansko barje Janezu Kastelicu. Ta je v svojem kratkem nagovoru izpostavil prizadevanja zavoda za celovito zaščito ne le vode, temveč tudi vodnih in z vodo usodno povezanih ekosistemov in habitatov na Ljubljanskem barju.
V imenu Ministrstva za naravne vire in prostor je Ervin Vivoda, vodja sektorja za zmanjševanje posledic naravnih nesreč na Direktoratu RS za vode, opravičil odsotnost ministra Jožeta Novaka, potem pa opozoril, da se je končno politika ne le začela zavedati pomena voda, temveč tudi urejanja prostora, ki vodotoke in vodne vire obravnava celostno ter da vlada v zadnjem času povečuje tudi sredstva za te namene.
Direktorica TMS dr. Barbara Juršič je izrazila svoje zadovoljstvo, da je prireditev našla svoj dom v prostorih TMS, ki so zgodovinsko povezani z vodami, ki obdajajo kompleks nekdanjega samostana oz. kot obrhi prihrumijo na površje ne le kot vir pitne vode, temveč tudi kot tradicionalna pogonska sila mlinov, žag in kovaških mehov.
Poslanec DZ-RS Bojan Čebela pa je spomnil da ustanovna preambula HUD Karel Barjanski izpostavlja pomen sobivanja kulturno-umetniške predstavitve fenomenov barjanskega sveta tako z njihovo poljudno naravoslovno predstavitvijo kot tudi z družboslovnimi in humanističnim pogledom naje.
Po dveh, po temi barjanskih avtoskih skladbah multiinstrumentalista Lada Jakše v njegovi lastni izvedbi, je o osrednji temi letošnega Svetovnega dneva voda spregovoril član Upravnega odbora Slovenskega društva za zaščito voda, nekdanji minister, poslanec in predsednik Državnega zbora RS, dr. Pavle Gantar.
Izpostavil je, da "o
snovno sporočilo letošnjega Svetovnega dneva voda – Voda za mir – govori o povezavi med dvema vrednotama, od katerih prva spada, kot temu rečemo, v »svet narave« in v »druga svet družbe«. Če je voda v svoji osnovi naravna in materialna in je pogoj za življenje nasploh, seveda tudi za človeško, je mir v temelju nematerialen, je naš družbeni konstrukt in družbeni dogovor, ki omogoča, da živimo v svetu nenasilja in se na mesto zatekanja k prevladi in nasilju obračamo k sodelovanju in vzajemnosti. Tako voda, kot tudi mir ustvarjata in ohranjata življenje."
V nadaljevanju je opozoril, da je "razmerje med vodo in človekom, oziroma človeško družbo, seveda staro toliko kot je star človek. Pravzaprav so sledi oblikovanja človeške družbe že od vsega začetka povezane z vodo. V zvezi z dostopom do nje so se, med drugim, oblikovala tudi prva pravila skupnostnega življenja, še posebej tedaj kadar je bila redka dobrina, zlasti pa od tedaj, ko je človek prešel na stalno poselitev in se lotil kmetovanja. Voda je tako postala tudi družbena, vtkala se je v družbena razmerja, tisti, ki so uspeli vzpostaviti nadzor nad njo, so lahko nadzorovali tudi druga področja družbenega življenja.... voda pa je postala tudi nematerialna – dobila je različne pomene in simbolne funkcije, navsezadnje pa tudi politične." Njegov govor si lahko v celoti preberete v prilogi.
Dogodek se je sklenil s še dvema avtorskima skladbama v izvedbi Lada Jakše, za kateri je inspiracijo kot fotograf našel na Ljubljanskem barju.
Sledila je manjša zakuska ob kateri so se zvrstili številni pomeniki o vodah, Ljubljanskem barju, politiki upravljanja z vodami pri nas, pa seveda tudi na družabne in osebne teme.
foto: Aleksander Šenekar in Andrej Klemenc
Izvedbo dogodka je preko LAS Barje z zaledjem podprl Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja.