Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Močan veter je 11. in 12.12 2017 povzročil znatne poškodbe v gozdovih. Količina poškodovane lesne mase, ki jo je treba posekati in odpeljati iz gozda je po oceni ZGS okoli 2,2 milijona kubičnega metra. V občini Borovnica je bilo od sredine decembra 2017 do 1.3.2018 evidentirano 4.400m3 podrte ali zlomljene lesne mase od tega 90% jelke in 10% smreke. Po ocenah bo končna številka 7.000-8.000m3, kar predstavlja 80% letnega etata za posek. Najbolj prizadeti so gozdovi na lokaciji Župenca, Mrzle doline in Kamenšce na območju saniranih žarišč podlubnikov, predvsem zaradi vrzeli v sestojih in zaradi slabše stabilnosti robnih dreves, kar povečuje ogroženost gozda zaradi rušilne moči vetra.
Sanacija je bila zelo intenzivna v mesecu januarju 2018,ker so bile idealne vremenske razmere, v mesecu februarju in v začetku marca pa je zastala zaradi visokega snega.
Da bi preprečili še večjo škodo, lastnike gozdov naprošamo, da se takoj, ko bodo razmere dopuščale, lotijo sanacije posledic vetroloma, še posebej na rastiščih smreke. Sanacijo lahko začnejo pred izdajo odločbe ZGS, morajo pa o začetku del obvestiti svojega revirnega gozdarja. Da se preprečijo dodatne škode zaradi namnožitve podlubnikov na poškodovanem drevju, morajo biti posek poškodovanih iglavcev ter izvoz lesa iz gozda, lupljenje in predelava zaključeni najkasneje do sredine maja 2018.
Osnutek načrta sanacije gozdov poškodovanih v vetrolomu določa tudi roke za izvedbo sanitarne sečnje-za posek, spravilo ter za izvoz gozdnih lesnih sortimentov(GLS) iz gozda v beljenje in predelavo:
–kjer prevladujejo posamezne podrtice smreke na s podlubniki ogroženem območju najkasneje do konca marca 2018,
-za koncentrirane poškodbe s prevladujočo smreko na območju, kjer so še nesanirana pozna poletna žarišča podlubnikov, se izdajajo krajši roki, najkasneje do 19.3.2018,
-za koncentrirane poškodbe s prevladujočo smreko na s podlubniki ogroženih območjih do sredine maja 2018,
-za sečnjo smreke in jelke na s podlubniki manj ogroženih območjih so priporočljivi roki do sredine maja 2018,izjemoma so lahko tudi daljši (npr.do sredine leta 2018),
-za prevladujoče poškodbe listavcev in bora je priporočljiv rok do konca leta 2018.
Posek polomljenih in prevrnjenih dreves je izredno nevarno opravilo, zato lastnikom priporočamo, da se za samostojno izvedbo sečnje odločijo le, če so za to usposobljeni in opremljeni, drugače naj raje najamejo usposobljene gozdne delavce-sekače. Obenem naprošam lastnike gozdov, da po končani sečnji in spravilu lesa uredijo sečišče ter odpravijo oz. sanirajo poškodbe v gozdu in na gozdnih prometnicah(gozdne vlake, gozdne ceste).
Lastnikom, ki jim je že bila izdana ,,C” odločba o IZVEDBI SANITARNE SEČNJE IN PREVENTIVNIH VARSTVENIH DEL V GOZDOVIH z rokom 20.3.2018, predlagamo, da v kolikor zaradi vremenski razmer ne bodo mogli realizirati zahtev iz odločbe, pred tem rokom telefonsko ali pismeno zaprosijo za podaljšanje odločbe. V nasprotnem primeru namreč lahko pride do izdaje,, Sklepa o izvršba” na stroške lastnika. Za podaljšanje odločbe(C) naj pokličejo vodjo ZGS, Krajevne enote Vrhnika, Janka Vidmarja (tel:01-75 56 153, 041-657-246) ali pa oddajo vlogo po elektronski pošti: janko.vidmar@zgs.gov.si.
Jani Bolarič,revirni gozdar, ZGS, KE Vrhnika