Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Praznik borovnic 2017 je bil v znamenju 160-obletnice Južne železnice, obiska visokih gostov, številnih in dobro obiskanih stojnic, raznolikih spremljevalnih dogodkov ter živahne Noči Borovnic(e), ki je trajala do ranih nedeljskih jutranjih ur.
Iz Ljubljane je 27. 7. 2017 ob 9.00 na odpeljal muzejski vlak. Potniki in ostali obiskovalci sejma pa so izkušnjo starodobnih potovanj lahko nadaljevali tudi z vožnjo s starodobnim avtobusom do Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri.
Ob 9.30 je iz Dola pri Borovnici krenila Borovničeva povorka. Še preden je prišla do osrednjega prizorišča in sejmišča na območju nekdanje industrijske cone LIKO, sta se tam eden za drugim znašla njegova ekscelenca, veleposlanik ZDA v Sloveniji g. Brent R. Hartley in predsednik Republike g. Borut Pahor. Sprejel in na odru ju je povabil župan Bojan Čebela, ki je vsakemu podaril tudi zbornik “Pogledi dveh stoletij”, ki prikazuje najbolj značilne vedute in stavbe v kraju, kot jih je zajelo fotografsko oko od druge polovice 19. do sredine 20 stoletja in kot jih vidi danes, ob tem pa je podana še kratka zgodovina Borovniške kotline v slovenskem in angleškem jeziku.
Oba visoka gosta sta nagovorila obiskovalce, se zahvalila za vabilo in obljubila, da to ni njun zadnji obisk v našem koncu. Predsednik Pahor je ob tem poudaril, da živimo ne le v lepi, temveč tudi v vse bolj urejeni domovini, veleposlanik Hartley pa vezi med obema državama, ki so jih spletli slovenski izseljenci, skupna borba proti naci-fašizmu ter v tem koncu tudi uspešen prenos gojenja borovnic iz njegovega rodnega Oregona na nasade na Ljubljanskem barju.
Oba sta tudi obiskala številne stojnice, letos jih je bilo kar okoli 40, ter se zadržala v krajših razgovorih s pridelovalci borovnic, ekološko pridelanega sadja in zelenjave, medu, prodajalci suhe robe, naravne kozmetike, umetniške in domače robe itd. Na posebni stojnici se je Turizem Ljubljana predstavil turistično ponudbo osrednje Slovenije. Na drugi posebni stojnici ob odru pa so lahko obiskovalci, med drugim tudi oba visoka gosta, spoznali kako v okviru projekta DEPO- “Staro za noro” preko socialnega podjetništva svoje novo, včasih zelo drugačno življenje, dobijo odsluženi in zavrženi predmeti vsakdanje rabe.
Ob stojnici pa so si lahko s pomočjo posebnega, prav tako v okviru projekta DEPO obnovljenega in prirejenega kolesa, za izdelavo katerega je dala pobudo Občina Borovnica, izdelali svoj borovničev smuti. Ameriški veleposlanik je pokazal, da so še živi geni osvajalcev Divjega zahoda in je smuti kolo brez zadrege zajahal, naš predsednik pa mu tudi ni ostal dolžan in je si je svoj borovničev smuti izdelal v stilu našega junak letošnjega Tour de France Primoža Rogliča.
Seveda tudi letos ni šlo brez pokušine izvrstnih slaščic in pekovskih izdelkov, pri katerih izdelavi se uporabljajo borovnice in so jih napekle mojstrice iz Društva podeželskih žena “Ajda“.
Pri odlaganju odpadkov v plastične zabojnike so za to, da so se odpadki pravilno ločevali poskrbele prostovoljke projekta »Zelena straža«, s katerim se JP KPV d. o. o. v občinah Vrhnika, Borovnica in Log-Dragomer tudi na javnih prireditvah trudi doseči čim večjo stopnjo ločenega zbiranja odpadkov in čim manj njihovega odmetavanja po prizorišču
Številni obiskovalci, njihovo število v dopoldanskem času se ocenjuje na 800 do 1000, so si v OŠ dr. Ivana Korošca ogledali tudi čudovito in inovativno razstavo čipk “S čipko oživljamo pozabljene stvari” izpod spretnih rok klekljarske skupine »Punkeljc« borovniškega Kulturnega društva. Ob njej pa v istem prostoru še razstavo starih fotografij nekdaj mogočnega Borovniškega viadukta in njegovega žalostnega konca, izbranih reprodukcij znamenitih Varonijevih slikarskih upodobitev gradnje Južne železnice med Trstom in Ljubljano ter na monitorju tudi odličen dokumentarni film TV Slovenija o gradnji Južne železnice med Ljubljano in Trstom “Nevidni spomeniki”. Razstava je nastala v sodelovanju med HUD Karel Barjanski in Mestnim muzejem Ljubljana.
Na Železniški postaji Borovnica je bil razobešen velik transparent “Stara štreka – s kolesom nad Barje”, na katerem so študentje arhitekture pod vodstvom arhitekta Roka Žnidaršiča prikazali svoje zamisli kako spremeniti opuščeno traso železniške proge med Borovnico in Preserjami v privlačno rekreacijsko pot za kolesarje in pešce ter atraktivno turistično območje.
V nekdanji železniški Čuvajnici 666 ob opuščeni progi nad sedanjo postajo pa je bila ob vodenem ogledu te edine ohranjene originalne čuvajnice med Dunajem in Trstom, v kateri je poleg nekaj fotografij Borovniškega viadukta v njegovih različnih obdobjih tudi nekaj originalnih predmetov železniške signalizacije in vzdrževanja prog, na voljo tudi predstavitev že omenjene knjige “Pogledi dveh stoletij”.
Na velikem odru so se pod vodstvom mojstra Andreja Ečulja predstavili tudi mladi učenci šole karateja Karate kluba Natura DO in predstavili nekaj osnovnih veščin shotkan karateja.
Tudi ljubitelji konj so prišli na svoje. Na sejemskem prostoru je otroke ves čas brezplačno okoli prevažala vprega s ponijem, ogledati pa si je bilo mogoče tudi Kraljevo domačijo, ki nudi poleg vrhunske šole jahanja tudi terapije s konji.
Za otroke je bila v dopoldanskem času v Borovničevi deželi, na igrišču z aktivnimi igrali poleg Športnega parka Borovnica, pod vodstvom Primožem Seliškarja in Urške Steiner iz društva »Škrati«, na voljo ustvarjalna likovna delavnica. Na njej so otroci s pomočjo različnih likovnih tehnik in pripomočkov ustvarili vsak svoj del skupnega kolaža. Tako tu kot popoldan na Pravljični uri v osrednjem šotoru so lahko prisluhnili znanemu pravljičarju Franciju Rogaču.
Pravljično pa so se na Prazniku borovnic 2017 imeli tudi kolesarji. Tisti bolj k športu v naravi naravnni in z dobro kondicijo so se lahko pod vodstvom Blaža Kovača in drugih licenciranih gorsko kolesarskih vodnikov, udeležili gorsko-kolesarske ture po obronkih Borovniške kotline. Pot jih je vodila po gozdnih cestah in kolovozih na razgledno točko pod Malim Trebelnikom pri Zavrhu nad Borovnico, od tod pa skozi Pokojišče, Padež in Kožlješki graben mimo Krimske jame na novo razgledno točko pod Krimščkom. Sledil je še spust mimo Planine do Borovnice. Družinam z otroki, starejšim in vsem tistim, ki jim v vročini ni bilo mar za kolesarske podvige pa je bilo namenjeno družinsko kolesarjenje do vhoda v Sotesko pekel, kjer so se v najbolj vročih popoldanskih urah lahko ohladili in spočili ter se še pravočasno vrnili na ogled odhoda muzejskega vlaka v Ljubljano.
Uvod v Noč Borovnic(e), na kateri se je na koncu po ocenah zbralo med 1.500 in 2.000 obiskovalcev, je v zgodnjih večernih urah pripadal kantavtorju Anzhetu. Za njim je Alya s svojim bendom ogrela že tako ali tako pregreto občinstvo do žurerskih temperatur. Zimzeleni Pop dizajn je dokazal, da je še vedno sposoben vzdrževati visoko pop-rokovsko temperaturo, pop-rockovsko zveneči tamburaši Mejaši pa, da nam v globoko v srce sežejo večno zelene melodije iz nekdanje skupne domovine in njenih naslednic. Razvzpiti DJ Djomla KS je dal vedeti, da tudi Borovnici v zgodnjih jutranjih urah ne bo prizanešeno z njegovimi udarnimi ritmi.
Na zadovoljstvo organizatorjev, ki so se večkrat zahvalili sponzorjem: Občini Borovnica, Slovenskim železnicam d. o. o., Turizmu Ljubljana, L.ask d.o.o., Birosistemi d. o. o., Urh d.o.o., Kržič transport d..o o., Hit šped d. o. o, Avtodelta d.o.o in Pivovarni Union ter glavnemu pokrovitelju: Fenolitu d.d, katerih logotipi so se ves čas “rolali” tudi na velikem displeju, se je vse srečno izteklo. Tudi obisk je dosegel svoja pričakovanja. Pričakujemo lahko torej, da bo Praznik borovnic 2018 še boljši, še bolj obiskan in še bolj odmeven