Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Na svoji 27. redni seji dne 11. 4. 2018 je Občinski svet Občine Borovnica med drugim tudi potrdil Načrt razvoja odprtega omrežja elektronskih komunikacij naslednje generacije v Občini Borovnica (Načrt OŠO-Borovnica). Gre za dokument, ki poleg predstavitve stanja infrastrukture in storitev na področju elektronskih komunikacij v občini ter splošnega pregleda razvoja občine, podaja tudi pregled druge infrastrukture v občini, saj je to nujno za usklajen in s čim manjšimi stroški povezan razvoj celotne občinske infrastrukture. Podaja tudi pregled trenutnega stanja in trendov na področju tehnologij zagotavljanja dostopa do »hitrega interneta« ter seznam belih lis oz. gospodinjstev v občini, ki nimajo dostopa do digitalnih telefonskih storitev in računalniških spletnih omrežij.
V tem delu je dokument sicer pomanjkljiv, saj je v praksi v Občini Borovnica ne le v zaselkih Pristava in Lašče, temveč tudi drugje v občini (Pod Goro, Jele, Zabočevo…) nimajo dostopa do omrežij elektronskih komunikacije oziroma je ta tako počasen in nezanesljiv, da bi se lahko smatralo, kot da ga nimajo. Vendar opredelitev »belih lis« ni bila ne stvar občinske uprave ne pripravljavca dokumenta, podjetja Eurocon d. o. o., temveč Ministrstva RS za javno upravo in operaterjev.
V osnovi je bil Načrt OŠO Borovnica pripravljen že konec aprila 2016, a so omenjeno ministrstvo in operaterji potrebovali kar leto in pol, da so opredelili, kje so tiste »bele lise«, kjer ne obstaja tržni interes za gradnjo infrastrukture za sodobne elektronske komunikacije in so zato operaterji za njihovo pokrivanje upravičeni do sredstev iz državnega proračuna. Kot je bilo ugotovljeno v razpravi med občinsko upravo in občinskimi svetniki, pa je poleg samega pokrivanja »belih lis« prav tako ali še bolj pomembno to, da je za njihovo pokrivanje potrebno zgraditi nova in/ali nadgraditi in podaljšati obstoječa optična kabelske omrežja. To bo po bolj ugodni ceni omogočilo tudi hitrejši in bolj zanesljiv dostop ostalim uporabnikom.
S potrditvijo Načrta OŠO Borovnica je izpolnjen s strani države zahtevan pogoj, da operaterji za pokrivanje »belih lis, na katerih obstaja potreba, ne pa tudi komercialni interes za zagotavljanje sodobnih elektronskih komunikacijskih povezav, lahko črpajo sredstva iz državnega proračuna . Poleg tega je dana tudi možnost, da do posodobitve omrežij, ki bo omogočala prenos vsaj 100 Mb/s, občine pridejo tudi preko javno-zasebnih partnerstev, ki omogočajo črpanje sredstev iz Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI oz. t. i. »Junckerjev sklad«). V tem primeru gre za širše razumevanje javno-zasebnega partnerstva, saj občinam ni potrebno vlagati finančnih sredstev, temveč zadostuje podelitev služnostnih pravic na občinskih zemljiščih ter aktivna vloga pri pridobivanju služnostnih pravic na drugih zemljiščih in pri pridobivanju uporabnikov. Vendar je možnost uporabe sredstev iz »Junckerjevega skada« vezana na projekte, ki zaokrožujejo večja geografska področja, zato je nujna sklenitev konzorcijev, v katerih je večje število občin, ki tvorijo takšno območje. Izdelava Načrta OŠO Borovnica omogoča tudi to perspektivo.
Župan Bojan Čebela je napovedal, da bo po potrditvi Načrta OŠO Borovnica občina začela tudi z bolj aktivnim preverjanjem interesa operaterjev za posodobitev in nadgradnjo omrežja. Sestanek s predstavniki Telekoma Slovenije d. d. je že dogovorjen, sledila bodo še srečanja z drugimi operaterji. Ko pa bodo zapadle sedanje omejitve uporabe optičnih kablov na železniški infrastrukturi, ki jih je mogoče sedaj uporabljati samo za namene železniškega prometa, pa se bodo občini odprle povsem nove perspektive na področju sodobnih omrežij elektronskih komunikacij.