Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Prostor okoli ostanka stebra Borovniškega viadukta kot prostorsko in simbolno središče kraja in občine počasi dobiva novo podobo. Njen namen je po eni strani očistiti prostor okoli samega stebra, tako da ta v svoji porušeni veličini še bolj stopi v ospredje, po drugi strani pa mu dati podobo urbanega parka in ulice. K slednji spada tudi lani ob prenovi križišča realizirano avtobusno postajališče, ki s kombinacijo lesa in stekla ter prečiščene in enostavne forme deluje zadržano moderno. Letos se mu je pridružila še v enakem stilu oblikovana oglasna tabla. Tak dvojec oglasne table in postajališča naj bi bil v prihodnjih letih postavljen še na Dolu in Bregu, same oglasne table pa še ponekod drugje, predvidoma predvsem v bližini ekoloških otokov.
Kar pa se samega parka okoli stebra tiče naj bi ta s postavitvijo 10 panojev, na katerih bo z reprodukcijo slik in fotografij v velikem formatu ter spremnim besedilom predstavljena zgodovina viadukta dobil prenovljeno tematsko podobo in postal tudi izhodišče označenih ter z interpretacijsko infrastrukturo opremljenih tematskih poti po železniški dediščini v občini. Te bodo nadgrajene tudi s spletnimi predstavitvami oz. predstavitvami za pametne telefone.
Dokončanje podobe parka z novo obiskovalsko in interpretacijsko infrastrukturo je skupaj z vzpostavitvijo prve tematske poti, ki bo od parka vodila na Z peto mostu, kjer bo urejena razgledna ploščad, ter od tam dalje do stare postaje in nazaj do parka, je tudi vsebina projektnega predloga, ki ga bo občinska uprava v sodelovanju z Železniškim muzejem Slovenskih železnic do 2. novembra oddala na razpis LAS Barje z zaledjem za sofinanciranje projektov lokalnega razvoja.
Pričakujemo, da bo projekt dobil podporo, a ker je pot izbire in potrditve projektov dolga, realizacije projekta ne gre pričakovati pred koncem prihodnjega leta. Do takrat bo na ograjo, ki preprečuje dostop do stebra, začasno postavljen stara tabla, ki obiskovalce seznanja s krajem in zgodovino Borovniškega viadukta.