Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
10. marca 1942 je pod streli italijanskega fašističnega okupatorja v Gramozni jami v Ljubljani v zgodnjem jutru ugasnilo šestnajst življenj nedolžnih fantov in mož iz Borovnice in okolice. S tem se je okupator maščeval za napada partizanov na železniški most čez Ljubljanico pri Preserju decembra 1941, ob katerem so življenje izgubili štirje italijanski vojak. Spominsko svečanost s kulturnim programom bo potekala v torek, 10. marca 2020, ob 15.00, v Gramozni jami, v Ljubljani. Na spominsko obeležje in grobove talcev bomo položili venec in cvetje. Odhod avtobusa bo ob 14. uri s parkirišča na železniški postaji. Spomin na umrle talce počastimo v čim večjem številu! Nikoli več vojne!
Foto: Jože Pristavec – Joc
Po napadu partizanov na železniški most v Preserjah je okupator na slepo je aretiral 69 fantov in mož, jih odpeljal v ljubljanske zapore, zaprl v samice, zasliševal in nečloveško mučil. Na montiranem procesu so bili obtoženci brez možnosti, da dokažejo svojo nedolžnost. 7. marca 1942 je bila razglašena krivična in kruta sodba: 28 je bilo obsojenih na smrt, ostali pa na od enega leta zapora do dosmrtne ječe. Oproščenih je bilo sicer 19 aretiranih, s čimer naj bi se ustvaril videz, da je šlo za pravično sojenje.
Predvsem na prošnje cerkvenih oblasti je bila v zadnjem trenutku 12 na smrt obsojenim usmrtitev spremenjena v visoke zaporne kazni. To pa ne spremeni dejstva, da je okupator s tem procesom dal vedeti, da bo vsak poskus upora proti njegovi politiki odstranitve slovenskega naroda z obličja zemlje, ki je do tedaj potekala pod masko visoke italijanske civilizacije in kulture, drastično kaznoval s pobijanjem civilistov.
Preserski proces je pokazal, da tudi fašizem za doseganje svojih ciljev ne bo izbiral sredstev. Tega se moramo še toliko bolj zavedati danes, ko se pod drugačnimi krinkami v novih oblikah pojavlja širom po Evropi. Zato je še toliko bolj pomembno, da se ne glede na to, kdo je bil na kateri strani v času II. svetovne vojne, spomnimo, da se je vojna začela z naci-fašističnimi osvajanji in da ne glede na svetovno-nazorske in verske razlike spominske svečanosti udeležimo tudi kot skupnega simbolnega poziva za ohranjanje miru in prizadevanj za spravo.