V četrtek, 21. 2. 2018, so na povabilo Občine Borovnica ob 18.00, v OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica, predstavniki policije občane seznanili s stanjem glede vlomov v občini ter jim predstavili ukrepe, ki zmanjšujejo možnost za tovrstna kazniva dejanja. S strani policije so se srečanja, ki mu je prisostvovalo 10 občanov, udeležili kriminalist Matija Breznik in policistka Mirela Čorić, oba s PU Ljubljana ter policist Vilijem Jereb s PU Vrhnika, ki varnostno tudi pokriva območje občine Borovnica.
Uvodoma je Viljem Jereb prisotne seznanil z dejstvom, da se na letni ravni število vlomov ni povečalo in se giblje okoli 20 na leto, kar je bistveno nižje kot v drugi polovici 90ih let prejšnjega stoletja, ko je bilo najvišje. Da podobno velja tudi na ravni celotne države je potrdil Matija Breznik. Jereb je nato opozoril, da so kritike o brezbrižnost župana in občinske uprave, ki jih je mogoče opaziti na družbenih omrežjih, neutemeljene, saj je občina že po drugem vlomu takoj stopila v stik s policijo ter prosila za pojasnila in ukrepanje.
Odzivi na socialnih omrežjih sicer prispevajo k večji stopnji obveščenosti in samozaščite, a ustvarjajo tudi vtis, da gre povečanje kriminalnih dejanj nasploh, kar pa ni res. Je pa res, da je bilo tako v decembru lani kot v januarju letos število vlomov nad mesečnim povprečjem, saj je je policija do sedaj v tem času obravnavala 8 prijav vlomov.
Tudi če pri vlomih ni prišlo niti do travmatičnih soočenj z vlomilci niti do odtujitve večjih količin denarja in/ali vrednejših predmetov, pa so psihološke posledice dolgotrajne. Večina se še dolgo časa, nekateri pa do konca življenja, ob vsaki poti domov sprašujejo ali jih doma ne čaka vlomljeno prebivališče.
Nekateri indici kažejo, da bi lahko bila vsa povezana z isto kriminalno združbo, kar pa zaenkrat ne morejo potrditi, podrobnosti pa v interesu preiskave ne razkriti.
Kriminalist Breznik je potem opozoril na dejanja s katerimi lahko zmanjšamo bodisi samo tveganje, da pride do vloma bodisi njegove posledice. Povzemamo samo nekatere ključne napotke:
- V okoljih kot je občina Borovnica je izredno pomembno ohranjati in krepiti medsosedsko obveščenost in nadzor ter, lahko tudi anonimno, policijo obvestiti o vseh morebitnih sumljivih neznancih, ki se zadržujejo v okolici.
- Potrebno je poskrbeti, da se vsaj na prvi videz zdi, da smo doma, tudi ko nas dalj časa ni. Senzorske zunanje luči, ki se prižgejo ob zaznavi gibanja, prižgane luči, radio in TV sprejemnik bodo ob zasenčenih oknih pregnale vlomilce v večini primerov, razen kadar niso kot izrecno tarčo izbrali našo nepremičnino. Seveda pa svoje odsotnosti ne smemo izdajati niti z nepobrano pošto niti s (s)sporočili o naši odsotnosti na socialnih omrežjih.
- Fizične ovire kot so protivlomna vrata ter rešetke na kletnih oknih ali oknih v pritličju kot tudi odsotnost lahko dostopnih lestev so zelo pomembne pri odvračanju od vlomov, čeprav jih ne morejo preprečiti, še posebej, če so vlomilci prepričani, da se obeta bogat plen.
- Tudi tehnične ovire oz. preizkušene ter profesionalno in na pravih mestih vgrajene alarmne naprave odženejo vlomilce. Seveda pa ne pomagajo, če so nameščene tako, da jih lahko vlomilci onesposobijo takoj, ko se sprožijo.
- Ob skupni uporabi previdnostnih ukrepov neobveščanja o naši odsotnosti, fizičnih in tehničnih ovir bomo tarča vlomilcev le v primeru, da ti domnevajo, da si lahko obetajo bogat plen in da jih pri tem ne bo nihče opazil.
- Vlomilci iščejo predvsem gotovino, dragocen nakit in umetniške predmete, le redkokdaj pa tehnične predmete. Kar se gotovine tiče vsi zneski nad 1000 € presegajo sprejemljivo tveganje, denar pa mora biti bodisi skrit na neobičajnih mestih bodisi, kar velja tudi za nakit, varno shranjen v sefu, ki mora biti čvrsto pritrjen v tla in zid in je najbolje, da sploh ne izgleda kot sef. Tako kar se tiče nakita, kot tudi umetniških predmetov, je dobro imeti vse fotografirane, saj to pomaga pri sami preiskavi, prav tako pa tudi pri njihovem vračanj oz. dokazovanju, da je predmet, ki ga je policija zasegla kriminalcu oz. kriminalni združbi, res vaša last.
- Vlomilci si pred vlomom objekt vsaj nekaj dni prej ogledujejo in beležijo navade uporabnikov oz. kdaj so le ti odsotni. Za oglede praviloma uporabljajo avtomobile, ki ne izstopajo in jih ne izdajajo tuje registrske tablice.
- Vlomilci praviloma zelo dobro sledijo dogajanjem na spletnih omrežjih oz. našim objavam o tem smo kje smo ter kdaj nameravamo kam iti oz. priti domov. Prav tako sledijo spletnim oglasom o prodaji sosednjih nepremičnin, najavam vzdrževalnih del na infrastrukturi ipd.
- Številni vlomilci pri krajah v objektih, v katerih prebivajo starejši občani, uporabljajo lažno predstavljanje in pod krinko delavca komunale, telekomunikacijskega podjetja ipd. pridejo v hišo, potem pa izrabijo trenutek nepazljivosti. Velikokrat delujejo tudi v parih ali kot skupine, tako da nekdo praviloma starejšega stanovalca ali par zamoti z vprašanji kako se pride to tam in tam ali pa kje se nahaja parcela, ki je v prodaji ipd. ter jih tako zvabi iz hiše oz. stanovanja, potem pa se drugi priplazijo v stanovanje in poskušajo izmakniti kaj vrednega.
- Kar se vlomov v avtomobile tiče je na parkiriščih v naseljih najbolj pomembno, da le ti pri ogledu vozila ne morejo opaziti ničesar, kar bi jih prepričalo, da se splača poizkusiti. Na parkiriščih, ki so ob izhodiščih pohodniških postojank ali na turističnih točkah pa vse kar je vredno vzemite s seboj, saj se tam vlomilci lotijo tudi vlomov v prtljažnike avtomobilov, v katerih sicer ni ničesar opaziti.
- Če pride do soočenja z vlomilci se jim NIKOLI NE POSTAVLJAJTE PO ROBU! Storili bodo vse, da se vam izmaknejo in pobegnejo. Nikoli tudi ne veste s kom imate opravka. Lahko gre za narkomane, psihično motene obsege, v na pogled suhljati in majhni postavi pa se lahko skriva oseba, ki je dobro izvežbana v borilnih veščinah ali pa ima v žepu orožje. Celo tisti, ki so uspešno obvladali vlomilce pa kasneje trpijo za psihičnimi motnjami zaradi spopada z njimi.