Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Glavni novosti letošnjega Praznika borovnic, ki je potekal v soboto, 13. 7. 2019, na območju nekdanjega industrijskega kombinata LIKO v Borovnici, sta bili , ki se je začela že pred odhodom muzejskega vlaka na peronu ljubljanske železniške postaje, se nadaljevala na železniški postaji Borovnica ter zaključila pred odrom na sejmišču in številne konjske vprege Konjerejskega društva Barje in Konjeniškega društva Borovnica, ki niso tvorile le doslej največje Borovničeve povorke, temveč so neumorno in brezplačno skoraj ves dan po Borovnici prevažale obiskovalce prireditve.
Teh je bilo nekaj več kot v prejšnjih dveh letih, prav tako pa je bila večja ponudba tudi na okoli 40 stojnicah, kjer pa je bilo zaradi dolgotrajnega dežja v maju le nekaj stojnic z borovnicami, ki so »šle za med« in pošle že okoli poldneva. Do konca sejma so pošle tudi odlične borovničeve pekovske in slaščičarske dobrote, ki so jih ponovno napekle članice Društva podeželskih žena “Ajda”.
So pa vsi, ki so to želeli, dobili kontaktne podatke vseh proizvajalcev borovnic iz Borovnice in obljube, da bodo ob večji naročeni količini ta zdrav in okusen sadež dobili na dom, takoj ko bodo lepo dozorele.
Tudi letos je na dogodek iz Ljubljane pripeljal muzejski vlak poln mladih družin ter dedkov in babic z vnukinjami in vnučki, vmes pa je bilo celo nekaj tujih obiskovalcev, po videzu tudi iz »eksotičnih« dežel. Starodobni avtobus, ki je tudi letos kljub častitljivim že skoraj sedmim križem neumorno prevažal potnike do Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri in nazaj ter stari znanci Praznika borovnic, škofjeloško društvo kolesarjev starodobnikov »Rovtarji«, so skupaj z muzejskim vlakom in seveda konjskimi vpregami dogodku spet dali nostalgično vzdušje časov, ko avtomobilov še ni bilo oz. so jih imeli le redki izbranci. Neumorni strojevodja Rok Šmon pa je s svojo posadko poskrbel, da so vsi, ki so si upali pogumno splezati v »kabino« parne lokomotive, lahko doživeli čare kratke vožnje na parni pogon.
Sejemsko vzdušje je uvodoma ustvaril odlično odigrana burka pogajanju glede cene borovnic v izvedbi članov dramske sekcije KD Borovnica, skozi program, ki ga je suvereno povezovala in vodila Slavi Košir, pa so se ob vmesnih nastopih narodno-zabavnega ansambla »Tik-Tak« predstavili tako proizvajalci borovnic kot tudi zgodovina njihove pridelava ter njihove enkratne lastnosti, uporabne tako v kulinariki kot tudi za krepitev zdravja. Spet so se predstavili tudi mladi borovniški karateisti pod vodstvom mojstra Andreja Erčulja, prav tako pa ni manjkala predstavitev projekta »DEPO – staro za noro«. Obiskovalci so si lahko spet ogledali tudi železniško čuvajnico 666, kjer so lahko izvedeli vse o zgodovini slavnega Borovniškega viadukta, v osnovni šoli pa tudi letos lepo tematsko razstavo čipk čipkarske sekcije »Punkeljc« KD Borovnica, letos pod naslovom »Travniška idila« posvečene travniškemu cvetju in metuljem.
Bolj pohodniško usmerjene je starodobni avtobus odpeljal do soteske Pekel, kjer sta jima izkušena vodnika PD Borovnica omogočila varen in zanimiv obisk soteske. Gorskim kolesarjem je bila na voljo zanimiva, čeprav letos zaradi vetrolomov nekoliko krajša, manj »divja« in naporna vodena tura po Borovniški kotlini.
Poleg vožnje s parno lokomotivo, starodobnim avtobusom in konjskimi vpregami so se otroci lahko igrali v Borovniškem gradu, kjer so se spoznavali tudi s poniji. Lahko so si privoščili vragolije na posebnem skakalnem trampolinu.
Vroče sejemsko vzdušje je po koncu sejma ohladilo krajše deževje, zaradi bolezni v ansamblu pa je namesto mediteranskih zvokov skupine FIS moral pozno popoldansko sceno ogreti domači narodno-zabavni ansambel »Livada«. Sledila mu je letošnja glasbeno-žanrska novost – skupina »Pointless Rebels«, ki je ob pomoči »kavbojskih« plesalcev in predvsem plesalk skupine »Wilde West« predvsem najmlajše hitro spravila v zibanje v ritmu countrya, conutry & bluesa ter južnajškega rocka. Obetavni mladi rokerji iz skupine »Joker Out« so potem nadaljevali v bolj trdih rokovskih zvokih in potrdili, da spadajo med vzhajajoče zvezde slovenske rock scene, popularni Rok Ferenjga pa je s svojim »Rok’n bendom« v zaključek večera s svojimi uspešnicami spet vnesel malo bolj spevno rock melodiko.
Obiskovalcem je bila po res dostopnih cenah na voljo ne preveč raznolika, zato pa zelo kakovostna ponudba pijače in hrane, med drugim tudi pice iz prave krušne peči.
Samo še mati narava bi morala sodelovati ter nas obdarovati z običajno letino borovnic, pa bi lahko rekli, da je bilo vse v najlepšem redu. Kar pa se glasbenega dela tiče, ki se vedno trudi biti za vse, pa se vedno najdejo tisti, ki bi rajši več tega kot onega ali pa predvsem tisto, česar ni, pa lahko samo kot običajno rečemo – potrudili se bomo, da bo prihodnje leto še bolje!
Na koncu se ponovno zahvaljujemo vsem sponzorjem prireditve: glavnemu sponzorju prireditve Fenolit d. d., sponzorjem: LASK d. o. o., Kržič transporti, Stojan Kržič s. p. in Hitsped d.o. o. ter tihim sponzorjem in prostovoljcem.