Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
V Evropski uniji se količina nastalih odpadkov povečuje, kar je v veliki meri posledica današnje množične potrošnje, kjer velja pravilo kupi – uporabi – zavrzi. »Po zadnji raziskavi Eurostata je v letu 2017 v Evropski uniji v povprečju nastalo 487 kg odpadkov na osebo, v Sloveniji zgolj 10 kg manj, številka pa se rahlo povečuje že od leta 2013 dalje. Jasno je, da je potrebno ukrepati,« je na srečanju povedal Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnega gospodarstva, ki je v Sloveniji koordinator Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov.
Ena od možnosti preprečevanja odpadkov je ponovna uporaba že zavrženih izdelkov ali pa, da te izdelke sploh ne zavržemo. Včasih se pokvari samo kakšen sestavni del, pa zato brez pomisleka napravo ali izdelek odložimo v koš. Mirko Anolović, v. d. direktorja komunale, je ob tem dejal, da je Vrhnika lahko zgled Sloveniji po količini ločeno zbranih odpadkov, a ker se razmere na trgu spreminjajo, bo potrebno tudi te zmanjšati. Kot eno od možnih rešitev je 3D tiskanje, s katerimi je mogoče izdelati natančne posnetke originalnih predmetov.
V podjetju, ki je vršilo predstavitev, 3Way, so za primer predstavili skeniranje starega radijskega gumba in njegovo 3D tiskanje. Kot so dejali, na ta način aparat zaradi zlomljenega gumba ni končal na smetišču, pač pa smo ga uporabljali še naprej in na ta način zmanjšali količino odloženih odpadkov. Vpliv na okolje bi lahko izboljšali še z drobljenjem zbrane odpadne plastike in njeno pretvorbo v niti za 3D tiskanje.
Zbrane je nagovoril tudi Zoran Stančič, vodja predstavniška Evropske komisije v Sloveniji, ki je dejal, da Evropa stremi k ekologiji in za to namenja tudi veliko denarja, kljub temu pa se vedno vse začne v naši glavi: bodisi pri ločevanju odpadkov bodisi pri nakupovalnih navadah. Na temo zmanjševanja odpadkov je v zaključku srečanja tudi potekala okrogla miza s Stančičem in Zupancem, ki jo je vodil Jaka Kranjc iz Zero Waste Slovenija.