Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Ob 22. marcu – Svetovnem dnevu voda, je v Tehniškem muzeju Slovenije, v Bistri pri Vrhniki, že 13. potekala prireditev, ki ta dan obeleži z zanimivo mešanico na poljuden način podanih aktualnih znanstvenih spoznanj v zvezi z vodo ter pestrimi praksami umetniškega ustvarjanja in poustvarjanja na temo voda.
Namen prireditve Moja reka praznuje je ozavestiti prebivalce in odločevalce v porečju Ljubljanice (in širše) o vodi kot naravni sili in elementu, brez katerega ni življenja, raznovrstnosti voda in pestrosti obvodnih habitatov na eni ter o vodah kot navdihu in objektu raznolikega kulturnega ustvarjanja. S tem prireditev prispeva tudi k ciljem varovanja voda in trajnostnega ravnanja z vodo.
Prireditve, katere pobudnik in glavni organizator je borovniško Humanistično-umetniško društvo Karel Barjanski, stalni partnerji pa Tehniški muzej Slovenije, Zveza kulturnih organizacij Vrhnika - Borovnica in Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje, se je tudi letos začela z zvočno kopeljo akustičnega umetnika Karla Vizka.
Sledil je prvi del nastopa Lada Jakše, enega naših najbolj uveljavljenih vsestranskih umetnikov. Izvedel multimedijsko predstavitev fenomena vode in njenih metamorfoz v obliki projekcije lastnih fotografij ter fotografij Rada Krasnika in Marka Muleja, spremljanih z avtorsko glasbo na različnih instrumentih.
Po njem je navzoče pozdravil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, ki je poudaril, da je treba vodo, ki smo jo nekdaj poleg vodooskrbe obravnavali predvsem kot energetski vir, pomemben dejavnik v industrijskih procesih in v funkciji omogočanja transporta, danes v prvi vrsti obravnavati tako, kot je bila predstavljena na sami prireditvi, se pravi kot kulturni fenomen. Z opozorilom, da Slovenija sicer glede voda ni neposredno in usodno odvisna od ledenikov, ki se zaradi podnebnih sprememb vse hitreje talijo, vendar nas to ne odvezuje od odgovornega ravnanja z vodami, ki potrebujejo svoj življenjski prostor, je kratek govor ministra z navezavo na kontekst letošnjega svetovnega dneva voda dopolnila direktorica Direktorata za vode dr. Lidija Globevnik.
Sledil je nagovor direktorja Krajinskega parka Ljubljansko Barje Janeza Kastelica. Spomnil je, da se je prireditev skozi leta iz obrobnega lokalnega dogodka postala eden najbolj prepoznavnih obeleženj svetovnega dneva voda v Sloveniji in opozoril na to, da na Ljubljanskem barju voda determinira tako poselitev kot kmetijstvo. Tega se na žalost zavemo predvsem ob poplavah, k sreči pa obstaja realna možnost, da se bo znotraj skupne evropske kmetijske politike vzpostavil poseben okvir za kmetovanje na zaščitenih območjih narave.
Po prvem delu nastopa instrumentalnega kvartet Semprevivum, ki ga sestavljajo mlade glasbenice s Pivškega, nam je poslanec Bojan Čebela kot član HUD Karel Barjanski obudil spomin na fenomen reke sedmih imen kot najdaljše reke ponikalnice na svetu in edinstvenim sotočjem dveh podzemnih rek, ki jim ni para v Evropi. Opozoril je tudi na izjemne arheološke najdbe predmetov, katere izvirajo iz bronaste in železne dobe in nakazujejo, da je reka Ljubljanica imela močan obredni pomen.
Po drugem delu nastopa Lada Jakše je osrednji govornik, direktor Zavoda za ribištvo Slovenije Matevž Podjed, kot nedolgo nazaj dolgoletni direktor Notranjskega regijskega parka, ki si prizadeva za ohranjanje rek in vodnih habitatov, izpostavil enkratnost prostora ob Ljubljanici od njenega izvira do izliva v svetovnem merilu tako z vidika izredno pestrega in v osnovi dobro ohranjenega naravnega okolja in številnih enkratnih naravnih vrednot kot tudi z vidika bogate kulturne dediščine, katere materialna osnova so od izvira do izliva voda, kamen in les. Največji izziv, ki je pred nami je v tem, da bodo lahko ljudje v porečju reke sedmih imen spet živeli prav od te osnove, za kar ni dovolj le njihovo znanje in podjetnost, temveč potrebujemo tudi ustrezne razvojne politike in spodbude.
Prireditev se je zaključila z drugim delom nastopa kvarteta Semprevivum, kar je sicer latinsko ime za na Notranjskem zelo razširjeni natresk, trajno zeliko z mesnatimi, koničastimi listi.
Poleg številnih prebivalcev barjanskih občin in zgoraj omenjenih so se je udeležili tudi župana Občine Borovnica in Občine Horjul Peter Črnilogar in Janko Prebil, podžupana občin Brezovica in Vrhnika Marko Čuden in Mirko Antolović, direktorica TMS Natalija Polenec in direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev ter predstavniki številnih javnih zavodov in društev, ki delujejo v porečju Ljubljanice.
Izvedbo prireditve so s svojimi donatorskimi prispevki omogočili: Člani HUD Karel Barjanski, Krajinski park Ljubljansko barje, FENOLIT d.d., POTCG d.o.o., BIROSISTEMI d.o.o., METALKA COMMERCE d.d., HIDROTEHNIK d.o.o., PROZVOK d.o.o., KRŽIČ TRANSPORT s.p., AMT 24 d.o.o. in Zveza kulturnih društev (ZKD) – Vrhnika-Borovnica.